Euracare Flight & Shelter MED & PSC weekend Bratislava

Euracare Flight & Shelter MED & PSC weekend Bratislava
14. októbra 2017 Jakub Liščinský

V druhý októbrový víkend, 6. – 8.10.2017 sa šiesti členovia Asociácie samaritánov Slovenskej republiky zúčastnili ďalšieho tréningového víkendu, v rámci projektu Euracare Flight & Shelter, ktorého náplňou bolo poskytovanie zdravotníckej a psychosociálnej podpory európskym občanom na mieste nešťastia alebo na palube slovenského „Air Force One“.

 

Tréningový kurz sa konal na letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Účastníci projektu z Nemecka, Rakúska, Maďarska a Slovenska tak mali možnosť zoznámiť sa s vládnym špeciálom Airbus A319-115CJ, ktorého transportné kapacity sú vkladom Slovenskej republiky do spomínaného projektu. Tréning sa zameriaval na prácu so zdravotníckym vybavením na palube, predovšetkým na nácvik transportu pacientov na palubu lietadla, ako aj z neho, v ležiacej, či sediacej polohe, umiestnenie pacientov na palube na špeciálnych lôžkach, či sedadlách, podľa druhu zranenia.

V nedeľu bola na programe letecká medicína a prezentácia možností psycho-sociálnej podpory od kolegov z Krízového intervenčného tímu Spolkovej vlády Štajerska. Všetky získané poznatky budú môcť členovia tímu zužitkovať v januári 2018, kedy sa bude konať veľké cvičenie v rámci Európskeho mechanizmu civilnej ochrany ModEX v dánskom meste Tinglev. Víkend splnil okrem už spomínaných úloh aj ďalšiu a veľmi podstatnú, tím sa opäť spoznal lepšie, vďaka čomu spolupráca napreduje.