ModEx Tinglev 2018 – ECFS

ModEx Tinglev 2018 – ECFS
2. februára 2018 Jakub Liščinský

ASSR v spolupráci s letkou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, nemeckými, maďarskými a fínskymi Johannitérmi a rakúskymi psychológmi z Civilnej ochrany Vlády Štajerska, v priebehu dvoch rokov vybudovali tím dobrovoľníkov špecializovaných na leteckú evakuáciu, pod názvom EURACARE Flight & Shelter. Členovia tímu absolvovali niekoľko teoretických aj praktických tréningov na Slovensku, Nemecku i Rakúsku. Tento modul je určený na evakuáciu občanov Európskej únie z postihnutých oblastí sveta späť do Európy. Záverom nášho výcviku a zároveň certifikáciou bolo cvičenie ModEX v dánskom Tingleve a nemeckom Rendsburgu.

Námetom cvičenia bolo zemetrasenie v imaginárnej krajine „Modulistan“, s následnými rozsiahlymi škodami, tisíckami mŕtvych, zranených a ľudí bez strechy nad hlavou.

Bolo rozdelené na tri dni a našou úlohou bolo poskytnúť dočasné ubytovanie pre 87 slovenských občanov postihnutých zemetrasením, základnú zdravotnú starostlivosť a psycho-sociálnu pomoc. Tím sa musel rozdeliť na dve skupiny a na dvoch rozličných miestach, v Nemecku i Dánsku musel vytvoriť priestory, do ktorých postupne prichádzali evakuanti. Po ich zabezpečení, vybavení formalít, sa vykonali dva evakuačné lety slovenským vládnym špeciálom a ľudí sme dopravili šťastne do bezpečia.

Misia splnená. Unavení, plní zážitkov sa 11 členný tím slovenských samaritánov vrátil domov. Samozrejme, kedykoľvek pripravení na leteckú evakuáciu, na požiadanie ktorejkoľvek európskej krajiny.