Všeličo o plesoch

Všeličo o plesoch
10. novembra 2011 Asociácia samaritánov Slovenskej republiky

Fašiangy boli, a stále sú, príležitosťou skrátiť si dlhé večery a predĺžiť si slávnostné chvíle, ktorým predchádzali vianočné sviatky a oslavy nového roku. Sú spojené s hojnosťou jedla a pitia na vidieku i v mestách. Bohato prestreté stoly mali podľa tradície zabezpečiť hojnosť a prosperitu v nadchádzajúcom roku a zároveň boli protikladom k blížiacemu sa pôstu. Od vzniku fašiangových slávností sa tradície zmenili, ale ľudia sa radi zabávajú dodnes, preto je od Troch kráľov až do Popolcovej stredy na výber množstvo plesov, bálov, karnevalov.

Ples, ako taký, má svoju etiketu, ktorú je vhodné dodržať a vyhnúť sa tak nepríjemným faux pasU žien sú, napríklad, „povinnou“ výbavou dlhé večerné šaty, u mužov, nekompromisne, čierne vysoké ponožky. Trapasom by u žien bolo nechať si k večernej róbe rozpustené dlhé vlasy či klobúk, u mužov je totálnym „plesovým prepadákom“ svetlý oblek. Ale všetky prípravy sa aj tak zameriavajú iba na jedno, hoci sa to na prvý pohľad celkom nezdá. Naše prababičky si vyberali masky na maškarný ples s rovnakým cieľom, ako si dnes dámy vyberajú večernú toaletu: chceli sa páčiť. A cítiť sa pri tom sebaisto a dobre, samozrejme.

Čo, však, vždy vadí všetkým (a vlastne aj všade) je pochmúrna tvár a zlá nálada. Na ples sa, predsa, nechodí „z donútenia“, tak sa tešte a vychutnávajte si ho od prvej chvíle. Viem, sú okolo príprav isté „stresy“, ale všetko by malo odísť s prvou myšlienkou na dobrú partu ľudí, s ktorými ten „čas tanca a zábavy“ strávite. 

Nechodievala som  na ples každoročne…malé detičky, rodinné „záležitosti“ a také iné všeličo, veď to iste poznáte. Ale na ten tohtoročný ples sa teším mimoriadne. A to nielen preto, že milujem tanec… Ples, na ktorý sa chystám, bude, totiž, výnimočný. Skvelý moderátor i program, hudba, ktorá má ten správny „šmrnc“, zaujímavá tombola…a možno príde aj kúzelník J

Ak teraz máte na jazyku, že toto býva na každom plese, tak odpoviem iba „možno“… Ale ten náš ples má niečo, čo len tak hocijaký iný nemá  zídu sa tam hostia toho najzvláštnejšieho zloženia… neprezradím akí, ale ručím vám, že sa budete baviť dobre a dlho…. a o rok si lístky iste kúpite v predstihu.

Už neváhajte a príďte medzi nás… Všetci ste srdečne pozvaní.

Autor: Danka

Asociácia samaritánov Slovenskej republiky je dobrovoľné združenie ľudí dobrej vôle, ktorých cieľom je v duchu tradícií samaritánstva a v kontexte s medzinárodným samaritánskym hnutím pomoc všetkým ľuďom v núdzi, bez ohľadu na ich národnú, rasovú, náboženskú, politickú alebo inú príslušnosť.