Zatajovanie dôležitých informácií spôsobuje viac škody ako úžitku

Zatajovanie dôležitých informácií spôsobuje viac škody ako úžitku
25. marca 2020 Martina Dovjaková

Príkaz nosiť rúška mimo svojho bydliska, zavreté obchody v nedeľu alebo vyhradený čas v obchodoch pre seniorov. Tieto opatrenia boli spolu s ďalšími prijaté vládou v utorok 24.3.2020, príkazy platia až do odvolania.      

Slovensko sa nachádza v mimoriadnej situácii a momentálne evidujeme 216 pacientov s ochorením Covid-19. Štát neustále prijíma nové opatrenia a snaží sa ľudí presvedčiť, aby zbytočne nevychádzali zo svojich domovov. Mali by sme rešpektovať všetko, čo sa od nás vyžaduje, pretože tým nechránime len seba, ale aj všetkých ľudí okolo nás. Ak máte vy alebo niekto z vašich blízkych podozrenie na nákazu, je nesmierne dôležité riadiť sa presným postupom. Pri nedodržiavaní, prípadnom zamlčaní informácií, ohrozujete hlavne tých, ktorí sú pre nás v tejto situácii veľmi dôležití. Sú nimi lekári, sestry, záchranári a všetci zamestnanci zariadení, ktoré sú určené pre zdravotnú starostlivosť, ako aj my, dobrovoľníci v prvých líniách. Pri prípadnom styku s osobou, ktorá je nakazená, ale zamlčala napr. cestovateľskú anamnézu, musia zamestnanci podstúpiť karanténu. Čím viac zamestnancov bude v karanténe, tým menší počet z nich bude schopný pracovať a pomáhať nám.

Osoba, ktorá pociťuje príznaky ochorenia a je izolovaná v domácom prostredí, musí v prvom rade kontaktovať svojho obvodného lekára. Mimo ordinačných hodín má zavolať na linku 155 alebo 112. Ďalej sa situácia rieši s hygienikom, ktorý povie, či sa musí pacient previezť do nemocnice alebo sa môže vyšetriť doma. Všetky rozhodnutia závisia od klinických príznakov pacienta. Zamestnanci sa snažia robiť všetko, čo je v ich silách, ale na to, aby to fungovalo, musíme sa o to snažiť aj my.

Ak nemusíte chodiť von, tak to nerobte. Častokrát si neuvedomujeme, že zdravie je to najdôležitejšie, čo v živote máme. Momentálna situácia nie je len o jednej osobe, je to o všetkých. Buďme tolerantní a pomáhajme si.  Asociácia samaritánov Slovenskej republiky sa tiež podieľa na správnom fungovaní situácie, ktorú máme na Slovensku.